اطلاعات عفونت بافتی

اطلاعات عفونت بافتی

اطلاعات عفونت بافتی
عفونت بافت چیست؟
سطح پوست قرار دارد را درگیر می‌کند. عفونت بافت می‌تواند در هر ناحیه از بدن ایجاد شود اما معمولاً در قسمت‌هایی از بدن که معمولاً بیشتر مشخص است مثل صورت، دست‌ها و پایین پاها اتفاق می‌افتد. عفونت بافت با هر نوع باکتری ایجاد می‌شود. متداولترین انواع آن استرپتوکوک گروه A و استافیلوکوکوس اورئوس می‌باشد.

عفونت بافت معمولاً در قسمتی از بدن که پوست شکسته شده است—مثل جای برش و زخم، گازگرفتگی و خراش—اتفاق می‌افتد. کسانیکه بدن خود را برای آویزان کردن زینت‌آلات سوراخ می‌کنند هم درمعرض ابتلا به عفونت بافت قرار دارند زیرا قسمتی از پوست که سوراخ شده است فرصتی برای رشد باکتری زیر پوست ایجاد می‌کند.

اما عفونت بافت می‌تواند در قسمت‌هایی از بدن که پوست شکسته نشده است هم ایجاد شود، مخصوصاً در کسانیکه بیماری‌های مزمن مثل دیابت دارند یا آنها که از داروهایی که بر سیستم ایمنی بدن اثر می‌گذارد استفاده می‌کنند.

1 عفونت بافت چه علائمی دارد؟
2 آیا عفونت بافت قابل پیشگیری است؟
3 عفونت بافت چطور درمان می‌شود؟

عفونت بافت چه علائمی دارد؟

عفونت بافت با حساس شدن، التهاب، گرم و قرمز شدن یک ناحیه کوچک از پوست شروع می‌شود. وقتی این ناحیه پخش می‌شود، فردی که دچار عفونت بافت شده است احساس بیماری کرده و دچار تب و گاهی تب ‌و لرز می‌شود. التهاب غدد لنفی هم گاهی در اطراف ناحیه عفونی شده دیده می‌شود.

دوره نهفتگی بیماری (زمانیکه باید بگذرد تا علائم بیماری ظاهر شود) برحسب نوع باکتری و علل پیدایش آن متفاوت است. بعنوان مثال، عفونت بافت ناشی از پاستورلا مولتیسیدا (Pasteurella multicida)، یکی از متداول‌ترین باکتری‌هایی که در گازگرفتگی حیوانات دیده می‌شود، دوره نهفتگی کوتاهی دارد- کمتر از 24 ساعت پس از گزش- اما دوره نهفتگی عفونت بافتی که با باکتری‌های دیگری ایجاد می‌شود ممکن است روزها طول بکشد.
عفونت بافت آیا عفونت بافت قابل پیشگیری است؟

تنها راه پیشگیری از بروز عفونت بافت این است که پوست خود را در برابر برش، کبودی و خراشیدگی محافظت کنید. اینکار ساده نیست مخصوصاً اگر کسی فعالیت فیزیکی زیادی داشته و ورزش کند. اما می‌توانید از خودتان مراقبت کنید. موقع اسکیت کردن از پَدهای زانو و آرنج استفاده کنید، موقع دوچرخه‌سواری کلاه‌ایمنی سرتان بگذارید، موقع راه رفتن و کوه‌نوردی لباس و شوار بلند و پوشیده بپوشید و در ساحل دریا هم سندل پا کنید.

اگر دچار خراشیدگی شدید، محل آسیب‌دیده را خوب با آب و صابون بشویید. یک پماد آنتی‌بیوتیک روی آن بمالید و زخم را با یک باندا‌ژ یا گاز استریل ببندید. در روزهای اول زخم را مرتب چک کنید تا ببینید علائم عفونت بافت ایجاد شده است یا خیر. به پیرسینگ‌های جدیدتان هم خود دقت کنید. اگر قرمز، متورم و دردناک شدند، حتماً به پزشک نشان دهید.

عفونت بافت مسری نیست، یعنی نمی‌توانید آن را به دیگران منتقل کنید یا از کس دیگری این مشکل را بگیرید.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

هرگاه قسمتی از بدنتان قرمز، گرم، متورم و دردناک شد—چه دچار تب‌ولرز شده باشید و چه نشده باشید—حتماً به پزشک مراجعه کنید. این مسئله مخصوصاً از پوست صورت (بخصوص پیرسینگ گوش، بینی یا ابرو)، دست‌ها و پاهایتان باشد یا بیماری دارید که سیستم‌ایمنی‌ بدنتان را سرکوب می‌کند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

اگر دچار یک زخم بزرگ و عمیق شدید حتماً به پزشک مراجعه کنید. ازآنجاکه عفونت بافت می‌تواند بلافاصله پس از گاز گرفتن حیوانات اتفاق بیفتد حتماً درصورت چنین مشکلی بلافاصله نزد پزشک بروید. کمتر پیش می‌آید که انسانها هم همدیگر را گاز بگیرند اما باید بدانید که گازگرفتگی انسانها هم می‌تواند عفونت بافت ایجاد کند.
عفونت بافت چطور درمان می‌شود؟

پزشک معمولاً عفونت بافت را با معاینه ناحیه آسیب‌دیده پوست تشخیص می‌دهد. گاهی‌اوقات پزشک با گرفتن نمونه خون از شما باکتری موردنظر را تشخیص می‌دهد. کشت خون مثبت به این معنی است که باکتری پوست شما وارد جریان خونتان شده است و این می‌تواند موجب مسمومیت خون که بیماری بسیار جدی است شود.

اگر دچار عفونت بافت خفیف شده باشید، پزشک برایتان آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد که معمولاً طی 7 تا 10 روز مشکلتان را بهبود می‌بخشد. (حتی اگر سریعتر از این زمان احساس کردید خوب شده‌اید لازم است که آنتی‌بیوتیک را تا آخر مصرف کنید. در غیراینصورت ممکن است عفونت دوباره برگردد.) احتمالاً نیاز خواهد بود که پس از بهبودی نیز نزد دکتر برگردید تا مطمئن شوید که علائمتان بهتر شده است. افرادی که به موارد حاد عفونت بافت دچار می‌شوند ممکن است نیاز پیدا کنند که در بیمارستان بستری شده و آنجا با تزریق آنتی‌بیوتیک درمان شوند.

برای اینکه بهتر شوم چه باید بکنم؟
وقتی می‌خواهید در خانه عفونت بافت را درمان کنید، آنتی‌بیوتیکی که دکتر برایتان تجویز کرده است را بموقع و سر ساعات معین مصرف کنید. توصیه‌های دکتر را برای مراقبت از ناحیه آسیب‌دیده رعایت کنید—مثل بالا نگه داشتن آن قسمت از بدن یا گذاشتن پد داغ یا گرم روی محل. همچنین می‌توانید از مُسکن‌های مختلف مثل استامینوفن یا ایبوپروفن برای کاهش درد خود و پایین نگه داشتن تبتان استفاده کنید.

بعد ازاینکه یک تا دو روز آنتی‌بیوتیک مصرف کردید، پزشک از شما می‌خواهد که به مطب اوب روید تا ببیند محل آسیب‌دیده بهتر شده است یا خیر تا نشان دهد آنتی‌بیوتیک‌ها دربرابر عفونت موثر بوده‌اند یا خیر.
منبع:پزشکتو

راه های طبیعی برای سفید کردن دندان

راه های طبیعی برای سفید کردن دندان

راه های طبیعی برای سفید کردن دندان


سفید کردن دندان
برای افزایش درخشندگی دندان ها می توانید از روش های طبیعی و خانگی کمک بگیرید. به این منظور می توانیم از توت فرنگی، روغن نارگیل، جوش شیرین، سرکه سیب، نمک دریا و .. استفاده کنیم. در ادامه مقاله آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا در این رابطه را بخوانید.
مسواک زدن دندان ها با پوره توت فرنگی شاید عجیب به نظر برسد، اما یک گزینه طبیعی خوب برای سفید کردن دندان ها در خانه است.
به گفته آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا، یکی از رایج‌ترین اقداماتی که مردم قصد دارند درباره تغییر شرایط لبخند خود انجام دهند، سفید کردن دندان هاست.
سفید کردن دندان
به گزارش “ریدرز دایجست”، دندان ها به عنوان مرواریدهای دهان شناخته می شوند و زیبایی و سلامت آنها می تواند تاثیر قابل توجهی در زیبایی ظاهری انسان داشته باشد. اما برای سفید کردن دندان می توانید از روش هایی طبیعی با موادی که دسترسی به آنها آسان است نیز استفاده کنید.

پوره توت فرنگی:


مسواک زدن دندان ها با پوره توت فرنگی شاید عجیب به نظر برسد، اما یک گزینه طبیعی خوب برای سفید کردن دندان ها در خانه است. محتوای اسیدی این میوه به عنوان یک عامل سفید کننده ملایم عمل می کند. یک یا دو عدد توت فرنگی را له کنید، مسواک خود را درون آن فرو برده و دندان ها را به طور عادی مسواک بزنید. پس از پایان کار، اندکی بی کربنات سودا در دهان خود غرغره کنید تا اسیدیته دهان کاهش یابد و به محافظت از دندان ها در برابر هر آسیبی کمک کند.
سفید کردن دندان

روغن نارگیل:


همانند زمانی که از دهانشویه استفاده می کنید، شما می توانید مقداری روغن نارگیل را برای چند دقیقه در دهان خود بچرخانید. روغن نارگیل به عنوان یک سفیدکننده دندان طبیعی شناخته می شود و مطالعه ای جدید به فواید آن برای سلامت دهان و دندان اشاره داشته است. چرخاندن روغن نارگیل در دهان به کاهش تشکیل پلاک روی دندان ها و همچنین خطر بیماری لثه کمک می کند.

خمیر جوش شیرین و آبلیمو:


آیا لیمو به واقع دندان ها را سفید می کند؟ پاسخ کوتاه به این پرسش مثبت است. لیمو سرشار از اسید سیتریک است که به عنوان یک سفید کننده طبیعی برای دندان ها عمل می کند. ترکیب یک قاشق چایخوری آبلیمو با مقداری جوش شیرین برای تهیه یک خمیر روشی موثر و امن برای سفید کردن دندان ها در خانه محسوب می شود. جوش شیرین یک ساینده ملایم است که به پاکسازی لکه های سطحی کمک می کند و همچنین ماده ای بسیاری قلیایی است که به خنثی کردن اسیدیته طبیعی آبلیمو کمک می کند.
سفید کردن دندان

ذغال چوب فعال:


اگر در پی یک سفیدکننده دندان طبیعی هستید که کار خود را سریع انجام دهد، ذغال چوب فعال یک گزینه کارآمد است. ذغال چوب فعال به واسطه پردازش دغال چوب با اکسیژن و کلرید کلسیم تهیه می شود و به واسطه ویژگی های جاذب خود به عنوان یک عامل موثر سفیدکننده دندان شناخته می شود. ذغال چوب فعال در زمینه جذب تانن ها، ترکیباتی که در نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای یافت می شوند و دندان ها را لکه دار می کنند، موثر عمل می کند.

پوست پرتقال:


مالش دادن بخش داخلی پوست پرتقال به دندان ها به عنوان روشی امن و طبیعی برای سفید کردن دندان ها در خانه شناخته می شود. بخش سفید پوست پرتقال حاوی لیمونن، ماده ای حاوی پاک کننده های حلال طبیعی، است و در بسیاری از محصولات سفیدکننده دندان تجاری نیز استفاده می شود. بر خلاف گوشت میوه پرتقال، پوست آن اسیدی نیست و بدون نگرانی از خطر اسیدیته میوه که ممکن است به مینای دندان آسیب وارد کند، می توان از آن استفاده کرد.
سفید کردن دندان

برگ ریحان و روغن خردل:


مقداری برگ ریحان خشک شده را بکوبید تا به شکل پودر درآید و آن را با روغن خردل ترکیب کنید تا یک محصول طبیعی و موثر برای سفید کردن دندان ها در خانه شکل بگیرد. همچنین، شما می توانید برگ های تازه ریحان را به شکل یک خمیر درآورده و دندان های خود را با آن مسواک بزنید. ریحان به محافظت از لثه ها کمک می کند، در شرایطی که روغن خردل دارای ویژگی های ضد باکتری، ضد قارچ، و ضد التهاب است که به بهبود سلامت دهان و دندان کمک می کند.

سرکه سیب:


سرکه سیب دارای فواید سلامت مختلفی است، اما بسیاری آگاه نیستند که این ماده می تواند به عنوان یک سفیدکننده دندان طبیعی نیز استفاده شود. مسواک زدن دندان ها با یک قاشق غذاخوری سرکه سیب به از بین بردن لکه ها کمک می کند و غرغره کردن آن در بهبود بوی دهان و کشتن باکتری های اطراف لثه ها نقش دارد.
سفید کردن دندان

نمک دریایی و جوش شیرین:


جوش شیرین یا بی کربنات سدیم به عنوان یک سفیدکننده دندان طبیعی شناخته شده است، زیرا از ویژگی های قلیایی سود می برد و همچنین به عنوان یک ساینده ملایم به پاکسازی لکه های روی دندان کمک می کند. افزودن نمک دریایی به جوش شیرین یک لایه بردار دندان ضد باکتری را شکل می دهد که اسیدهای موجود در دهان را خنثی کرده و همچنین به از بین بردن باکتری ها کمک می کند.

پودر زردچوبه:


زردچوبه به عنوان یک سفیدکننده دندان طبیعی استفاده می شود، زیرا دارای خواص ضد میکروب، ضد التهاب و حاوی آنتی اکسیدان ها است که آن را به گزینه ای کارآمد برای درمان مشکلات دهان و دندان مانند بیماری لثه تبدیل می کند. در حالت پودر، زردچوبه به عنوان یک ساینده ملایم عمل می کند و به از بین بردن لکه های روی دندان و سفید کردن دندان ها کمک می کند.

خمیردندان سفیدکننده خانگی:


با ترکیب چند ماده سفیدکننده که پیش از آن به آنها اشاره شد می توانید خمیردندان سفیدکننده خانگی خود را تهیه کنید. روغن نارگیل را با جوش شیرین، اندکی آبلیمو و یک قطره روغن نعناع فلفلی ترکیب کنید تا یک ترکیب قدرتمند برای از بین بردن لکه ها با خواص ضد التهاب و ضد باکتری شکل بگیرد که عطر و طعم لیمو و نعناع سود می برد.

منبع:دکتر سلام

علت زرد شدن دندان ها

علت زرد شدن دندان ها

علت زرد شدن دندان ها


زرد شدن دندان
عوامل متعددی در تغییر رنگ و زردشدن دندان ها نقش دارند. نوشیدن آب میوه های رنگی، قهوه، چای، مسواک نزدن و از بین رفتن مینای دندان تاثیرات فراوانی در لکه دارشدن دندان ها میگذارند. در ادامه به توصیه های دندانپزشکی در این رابطه دقت کنید.
شاید در سلفی‌هایی که بتازگی گرفته‌اید متوجه زردتر شدن رنگ دندان‌های‌تان شده باشید. مینای دندان، لایه بیرونی سفید رنگ دندان‌هاست که عاج زرد رنگ دندان زیر آن قرار گرفته است. با نازک‌تر شدن مینا، عاج دندان ظاهر و باعث زرد دیده شدن دندان‌ها می‌شود.
زرد شدن دندان

موارد زیر برخی عادت‌هایی است که باید برای جلوگیری از زردشدن دندان‌ها ترک شود:


استفاده زیاد از دهان‌شویه:


بزاق دهان ترکیبی از مواد معدنی، آنزیم‌ها و ترکیبات اکسیژنی است که با حفظ تعادل pH محیط دهان از اسیدی شدن دهان و تحلیل رفتن مینای دندان جلوگیری می‌کند. بزاق همچنین باعث از بین بردن باکتری‌ها و مانع ایجاد لکه‌های دندانی می‌شود. متاسفانه بسیاری از دهانشویه‌ها بسیار اسیدی بوده و استفاده مکرر از آنها عامل از بین رفتن مینای دندان‌هاست. اگر زیاد از دهانشویه استفاده می‌کنید بهتر است آن را با مسواک زدن جایگزین کنید.

مصرف سبزیجات و میوه‌جات اسیدی:


میوه‌ها و سبزیجات و دیگر مواد غذایی اسیدی مانند مرکبات، گوجه فرنگی، آناناس، سرکه، نوشابه‌های گازدار و برخی سس‌ها نیز می‌توانند باعث تحلیل رفتن مینای دندان شوند. برای کاستن از آسیب این مواد به مینای دندان و جلوگیری از ایجاد لکه روی دندان‌ها بهتر است بعد از مصرف این مواد چند جرعه آب بنوشید.
زرد شدن دندان

نوشیدن قهوه در طول روز:


قهوه با وجود فواید زیاد می‌تواند برای دندان‌ها مضر باشد. نوشیدن دو تا سه فنجان قهوه در روز مینای دندان را در تماس مستمر با عامل ایجادکننده لکه‌های دندانی که عامل زردی دندان‌ ها هستند، قرار می‌دهد. کیفیت نوشیدن قهوه، بیشتر از تعداد جرعه‌ها آسیب‌رسان است. نوشیدن سریع‌تر قهوه یا نوشیدن با نی، زمانی را که عامل ایجاد لک در تماس با دندان‌ها قرار می‌گیرد، کاهش می‌دهد.
زرد شدن دندان

کوتاهی در حفظ بهداشت دهان:


مسواک زدن و خلال کردن نامنظم دندان، باعث تجمع پلاک‌ها روی مینای دندان می‌شود و با ایجاد لایه نازکی از باکتری‌ها، زرد شدن رنگ دندان‌ها را به دنبال دارد. یک رژیم بهداشتی خانگی و مراجعه سالانه به پزشک، نقش زیادی در از بین بردن این لایه زرد رنگ خواهد داشت.

مشتاقانه مسواک زدن:


با فشار و سرعت مسواک زدن به معنای داشتن دهان سالم‌تر نیست، بلکه می‌تواند تاثیرات معکوس داشته باشد، بویژه درصورتی که خمیر دندان حاوی مواد ساینده باشد. اگر زیاد یا با فشار مسواک می‌زنید احتمالا مینای دندان را ساییده و عاج دندان را در معرض دید قرار می‌دهید.

بلیچینگ پرعارضه ترین روش دندانپزشکی است

بلیچینگ پرعارضه ترین روش دندانپزشکی است

بلیچینگ پرعارضه ترین روش دندانپزشکی است
بلیچینگ تنها یکی از روش های زیبایی است که افراد به آن توجه دارند، این روزها با پیشرفت فناوری و علم، کاشت نگین، ردیف کردن دندانها با ارتودنسی و بدون ارتودنسی با لیزر یا لامینت و روکش را می توان در دیگر آگهی های رنگارنگ دید. در ادامه این مطلب از مجله سلامتی راستینه با دیگر عوارض این مدل های عجیب و غریب آشنا می شویم.

بلیچینگ
بلیچینگ (سفید کردن دندان)

نکته مهم در مورد بلیچینگ این است که بعد از انجام اینکار، حدود شش ماه بعد ممکن است رنگ دندان به حالت قبل برگردد. بعضی افراد به اشتباه فکر می کنند که بلیچ کردن قابل بازگشت نیست و در صورت مشاهده تغییر رنگ دندان، از پزشک درخواست می کنند مجدد این کار را برایشان انجام دهد. برای همین ممکن است فرد در طول یکسال ۷ تا ۸ بار اینکار را انجام دهد. در این مواقع می توان گفت بلیچینگ به پر عارضه ترین روش دندانپزشکی تبدیل خواهد شد که اگر بیش از حد انجام شود به مینای دندان آسیب می رساند و باعث ضعیف شدن مینای دندان می شود. در کنار بلیچینگ باید رژیم غذایی هم به درستی انجام شود و از خوردن مواد غذایی که به دندانها رنگ می دهند مثل قهوه و چای پرهیز کرد.

نکته: افرادی که دندانهای پرکرده یا پوسیده دارند نمی توانند بلیچ کنند.دردسرهای کاشت نگین
دردسرهای کاشت نگین

استفاده از ژل اسیدفسفوریک برای کاشت نگین روی دندان، باعث آسیب رساندن به مینای دندان شده و بتدریج باعث تغییر رنگ دندان می شود.

نازک شدن مینای دندان یکی دیگر از عوارض کاشت نگین است. کاشت نگین در بعضی موارد ترکهای میکروسکپی را ایجاد می کند که باعث شکستگی دندان می شود.

کاشت نگین توسط آرایشگران غیر مجاز است. نگین کاشته شده روی دندان با مسواک زدن از بین نمی رود و باید توسط دندانپزشک برداشته شود، در غیر اینصورت ممکن است باعث شکستگی دندان شود .دندانهای ردیف به چه قیمتی !
دندانهای ردیف به چه قیمتی !

تبلیغاتی با عنوان ارتودنسی با لیزر و در یک جلسه، این روزها توجه بسیاری از متقاضیان ارتودنسی را به خود جلب کرده است، تبلیغاتی که برخی متخصصان دندانپزشکی آن را شیوه ی درمانی نادرست و حتی آسیب رسان به دندانها می دانند. این روش هیچ مزیتی در نامرتبی دندانها با شدت خفیف، متوسط و شدید ندارد و توصیه ی متخصصان ارتودنسی این است که حتی اگر تمایل به درمان ارتودنسی ندارید، حداقل سلامتی دندانهایتان را به خطر نیندازید و دندانها را به حال خودشان رها کنید.

در مورد مشکلات بسیار خفیف، ممکن است این درمان به بعضی افراد کمک کند که در اینصورت نیز توصیه اینست که حداقل فرصت مشاوره با یک متخصص ارتودنسی را از دست ندهید و در این زمینه نظر و پیشنهاد درمان را با او در میان بگذارید. این گروه عمدتا افرادی هستند که مشکل ترتیب صحیح دندانی ندارند و مشکل آنها در فرم، شکل یا اندازه ظاهری یک یا چند دندان است.
در مواردی که درمان با مبنای صحیح انجام نشده باشد، هم در قسمت تراشیده شده تاج دندان و هم در قسمتی که مواد ترمیمی اضافه شده اس ، مشکلاتی ایجاد خواهد شد. اولین مساله اینست که شما قسمتی از بافت سالم دندان خود را از دست داده اید که هیچگاه نمی توانید آن را به دست آورید که این بتدریج موجب پوسیدگی دندان می شود. در روش های اینچنینی برای ردیف نشان دادن دندان بسته به مقدار کجی دندان، حجم متفاوتی از بافت دندانی برداشته می شود .روکش یا لامینیت
به دنبال مد نباشید.

متاسفانه خیلی از افراد برای اینکه ارتودنسی انجام ندهند اصرار به انجام روکش یا لامینت دارند. البته می توان از این روش هم استفاده کرد اما روی دندانها را باید تراش زیادی داد. متاسفانه برخی افراد فکر می کنند روش ارتودنسی از مد افتاده است و روش های دیگر می تواند بهترین جایگزین آن باشد. شما برای درمان نباید دنبال مد باشید.

نکته : ارتودنسی هنوز بهترین انتخاب است و در مواقعی که لازم باشد باید فقط از این روش استفاده کرد .

روش لامینت اگر به درستی به کار گرفته شود، نه تنها زیانی به همراه ندارد، بلکه بعد از انجام کار به دندانها جلوه و زیبایی خاصی می بخشد. خیلی از افراد فقط محو زیبایی این روش می شوند و سایر باید ها و نبایدهای ضروری را در این نوع درمان نادیده می گیرند.

نکته : افرادی که لامینت انجام می دهند باید بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنند و بعد از انجام لامینت، از خوردن خوراکی هایی که کمی سفت هستند مثل تخمه خوردن پرهیز کنند.
منبع: راستینه

بلیچینگ پرعارضه ترین روش دندانپزشکی است

بلیچینگ پرعارضه ترین روش دندانپزشکی است

بلیچینگ پرعارضه ترین روش دندانپزشکی است
بلیچینگ تنها یکی از روش های زیبایی است که افراد به آن توجه دارند، این روزها با پیشرفت فناوری و علم، کاشت نگین، ردیف کردن دندانها با ارتودنسی و بدون ارتودنسی با لیزر یا لامینت و روکش را می توان در دیگر آگهی های رنگارنگ دید. در ادامه این مطلب از مجله سلامتی راستینه با دیگر عوارض این مدل های عجیب و غریب آشنا می شویم.

بلیچینگ
بلیچینگ (سفید کردن دندان)

نکته مهم در مورد بلیچینگ این است که بعد از انجام اینکار، حدود شش ماه بعد ممکن است رنگ دندان به حالت قبل برگردد. بعضی افراد به اشتباه فکر می کنند که بلیچ کردن قابل بازگشت نیست و در صورت مشاهده تغییر رنگ دندان، از پزشک درخواست می کنند مجدد این کار را برایشان انجام دهد. برای همین ممکن است فرد در طول یکسال ۷ تا ۸ بار اینکار را انجام دهد. در این مواقع می توان گفت بلیچینگ به پر عارضه ترین روش دندانپزشکی تبدیل خواهد شد که اگر بیش از حد انجام شود به مینای دندان آسیب می رساند و باعث ضعیف شدن مینای دندان می شود. در کنار بلیچینگ باید رژیم غذایی هم به درستی انجام شود و از خوردن مواد غذایی که به دندانها رنگ می دهند مثل قهوه و چای پرهیز کرد.

نکته: افرادی که دندانهای پرکرده یا پوسیده دارند نمی توانند بلیچ کنند.دردسرهای کاشت نگین
دردسرهای کاشت نگین

استفاده از ژل اسیدفسفوریک برای کاشت نگین روی دندان، باعث آسیب رساندن به مینای دندان شده و بتدریج باعث تغییر رنگ دندان می شود.

نازک شدن مینای دندان یکی دیگر از عوارض کاشت نگین است. کاشت نگین در بعضی موارد ترکهای میکروسکپی را ایجاد می کند که باعث شکستگی دندان می شود.

کاشت نگین توسط آرایشگران غیر مجاز است. نگین کاشته شده روی دندان با مسواک زدن از بین نمی رود و باید توسط دندانپزشک برداشته شود، در غیر اینصورت ممکن است باعث شکستگی دندان شود .دندانهای ردیف به چه قیمتی !
دندانهای ردیف به چه قیمتی !

تبلیغاتی با عنوان ارتودنسی با لیزر و در یک جلسه، این روزها توجه بسیاری از متقاضیان ارتودنسی را به خود جلب کرده است، تبلیغاتی که برخی متخصصان دندانپزشکی آن را شیوه ی درمانی نادرست و حتی آسیب رسان به دندانها می دانند. این روش هیچ مزیتی در نامرتبی دندانها با شدت خفیف، متوسط و شدید ندارد و توصیه ی متخصصان ارتودنسی این است که حتی اگر تمایل به درمان ارتودنسی ندارید، حداقل سلامتی دندانهایتان را به خطر نیندازید و دندانها را به حال خودشان رها کنید.

در مورد مشکلات بسیار خفیف، ممکن است این درمان به بعضی افراد کمک کند که در اینصورت نیز توصیه اینست که حداقل فرصت مشاوره با یک متخصص ارتودنسی را از دست ندهید و در این زمینه نظر و پیشنهاد درمان را با او در میان بگذارید. این گروه عمدتا افرادی هستند که مشکل ترتیب صحیح دندانی ندارند و مشکل آنها در فرم، شکل یا اندازه ظاهری یک یا چند دندان است.
در مواردی که درمان با مبنای صحیح انجام نشده باشد، هم در قسمت تراشیده شده تاج دندان و هم در قسمتی که مواد ترمیمی اضافه شده اس ، مشکلاتی ایجاد خواهد شد. اولین مساله اینست که شما قسمتی از بافت سالم دندان خود را از دست داده اید که هیچگاه نمی توانید آن را به دست آورید که این بتدریج موجب پوسیدگی دندان می شود. در روش های اینچنینی برای ردیف نشان دادن دندان بسته به مقدار کجی دندان، حجم متفاوتی از بافت دندانی برداشته می شود .روکش یا لامینیت
به دنبال مد نباشید.

متاسفانه خیلی از افراد برای اینکه ارتودنسی انجام ندهند اصرار به انجام روکش یا لامینت دارند. البته می توان از این روش هم استفاده کرد اما روی دندانها را باید تراش زیادی داد. متاسفانه برخی افراد فکر می کنند روش ارتودنسی از مد افتاده است و روش های دیگر می تواند بهترین جایگزین آن باشد. شما برای درمان نباید دنبال مد باشید.

نکته : ارتودنسی هنوز بهترین انتخاب است و در مواقعی که لازم باشد باید فقط از این روش استفاده کرد .

روش لامینت اگر به درستی به کار گرفته شود، نه تنها زیانی به همراه ندارد، بلکه بعد از انجام کار به دندانها جلوه و زیبایی خاصی می بخشد. خیلی از افراد فقط محو زیبایی این روش می شوند و سایر باید ها و نبایدهای ضروری را در این نوع درمان نادیده می گیرند.

نکته : افرادی که لامینت انجام می دهند باید بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنند و بعد از انجام لامینت، از خوردن خوراکی هایی که کمی سفت هستند مثل تخمه خوردن پرهیز کنند.
منبع: راستینه

شناسایی علائم زرد شدن دندان ها

شناسایی علائم زرد شدن دندان ها

شناسایی علائم زرد شدن دندان ها


زرد شدن دندان

اگر می خواهید دندان هایی شفاف و درخشان داشته باشید بهتر است از برخی عادت های تاثیرگذار بر زردی دندان پرهیز کنید. مصرف چای تیره و قهوه، زیاده روی در استفاده از دهانشویه های اسیدی و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در زردشدن دندانهایتان بسیار تاثیرگذار می باشند.
زرد شدن دندان ها مشکلی است که ممکن است علیرغم رعایت بهداشت دهان و دندان به آن دچار شوید. در این مقاله به ۶ عادت نادرست اشاره می کنیم که منجر به زرد شدن دندان ها می شوند.
زرد شدن دندان
شاید اخیرا به عکس هایی که با دوستان خود گرفته اید نگاه کرده باشید و متوجه شوید که رنگ لبخند شما در مقایسه با دیگران متفاوت است. یا شاید متوجه شوید که دندان هایتان کمی زرد شده که قبلا اینطور نبود. علت این مسئله چیست؟
در ابتدا اطلاعاتی در مورد اینکه چطور زرد شدن دندان ها اتفاق می افتد توضیحاتی بیان می کنیم: به گفته دکتر دندانپزشک هارولد کاتز Harold Katz، مینای دندان بیرونی ترین لایه دندان است و عموما سفید یا سفید مایل به خاکستری آبی است و تا حدودی شفاف است. لایه ای که درست زیر مینای دندان قرار دارد دنتین یا عاج دندان dentin نامیده می شود و اگر مینای دندان نازک شود، لایه دنتین قابل مشاهده خواهد بود. رنگ لایه دنتین نیز زرد است.
زرد شدن دندان
خوشبختانه اقداماتی وجود دارد که با انجام آنها می توانید مینای دندان را قوی تر کرده و از رویت شدن عاج دندان پیشگیری کنید. همچنین می توانید لکه های غذایی روی دندان ها را کاهش دهید. در ادامه به برخی عادت هایی که منجر به زرد شدن دندان هایتان می شوند اشاره می کنیم. با تغییر این عادت ها می توانید از زرد شدن دندان ها جلوگیری کنید.

۱. زرد شدن دندان ها بر اثر استفاده بیش از حد از دهانشویه یا دهانشویه اسیدی:


دکتر کاتز می گوید: یکی از بدترین محیط ها برای دندان های شما دهان خشک است. زیرا بزاق دارای ترکیبی از مواد معدنی، آنزیم ها و ترکیبات اکسیژن است که تعادل pH دهان را حفظ می کند – اسید دهان را که باعث فرسایش مینای دندان می شود، کاهش می دهد. به علاوه بزاق به طور مرتب دندان ها را تمیز می کند و باکتری ها را از دندان ها دور کرده و از چسبیدن لکه و لعاب به مینای دندان پیشگیری می کند.
زرد شدن دندان
دکتر کاتز می گوید: ” آنچه ناراحت کننده است این است که بسیاری از دهانشویه ها خیلی اسیدی هستند و اگر خیلی مورد استفاده قرار بگیرند، می توانند مینای دندان را از بین ببرند. بنابراین اگر برای داشتن دهانی خوشبو به طور مرتب دهانشویه استفاده می کنید، بهتر است استراتژی های دیگری را نیز مد نظر داشته باشید، از جمله مسواک زدن و مراجعه مرتب به دندانپزشک.”

۲. زرد شدن دندان ها بر اثر مصرف بیش از حد از میوه ها و سبزیجات اسیدی:


همانطور که دهانشویه اسیدی می تواند مینای دندان را نازک کند، اسید زیاد در رژیم غذایی نیزمی تواند به مینای دندان آسیب بزند. برخی از خوراکی هایی که اسیدی و آسیب رسان هستند، عبارتند از: مرکبات و آب مرکبات، گوجه فرنگی، آناناس، سرکه، نوشیدنی های کربوهیدرات، برخی نوشیدنی های ورزشی و برخی سس های سالاد که حاوی سرکه هستند.
اسیدی بودن این خوراکی ها به معنای حذف کامل انها از رژیم غذایی تان نیست، اما بهتر است بعد از خوردن یا نوشیدن هر یک از این خوراکی ها دهان خود را با آب بشویید. دکتر کاتز پیشنهاد می کند برای جلوگیری از لکه شدن دندان ها نیز بهتر است آب بنوشید و دهان خود را با آب بشویید، به ویژه بعد از خوردن زغال اخته و چای پر رنگ.
زرد شدن دندان

۳. زرد شدن دندان ها بر اثر مصرف قهوه زیاد:


به گفته دکتر کاتیا فریدمن Katia Friedman ، عضو گروه دندانپزشکان فریدمن: گرچه بررسی ها نشان داده اند نوشیدن قهوه دارای مزیت های زیادی برای سلامتی است، اما این نوشیدنی با دندان ها زیاد مهربان نیست.
نوشیدن دو یا سه فنجان قهوه در روز باعث می شود مینای دندان در تماس دائمی با یک عامل رنگی باشد. مینای دندان دارای منافذ است که مواد رنگی در داخل این منافذ قرار می گیرند و اگر به طور مرتب مسواک نزنید یا دندان های خود را نشویید، این عوامل رنگی مانده در مینای دندان باعث زرد شدن دندان می شوند.
زرد شدن دندان
دکتر فریدمن می گوید: حجم نوشیدن قهوه نگران کننده نیست، آنچه مشکل ساز است، مدت زمان تماس قهوه با دندان هاست. اگر قهوه سریع یا با نی نوشیده شود، آسیب عوامل رنگ دار قهوه بر روی دندان کاهش خواهد یافت.

۴. زرد شدن دندان ها بر اثر سیگار کشیدن:


دکتر فریدمن می گوید: مواد شیمیایی موجود در سیگار و تنباکو باعث رنگی شدن دندان می شوند زیرا این مواد شیمیایی به مینای دندان می چسبند. هر چه بیشتر سیگار بکشید، این لکه ها بیشتر قابل مشاهده خواهند بود.
سیگار کشیدن با سایر مشکلات دهان و دندان و لثه نیز در ارتباط است، از جمله پوسیدگی دندان و خشکی دهان، بنابراین دلیل دیگری برای ترک سیگار پیدا شد.
زرد شدن دندان

۵. زرد شدن دندان ها بر اثر نادیده گرفتن بهداشت دهان و دندان:


بهتر است برخی عادت های خود را بهبود بخشید: از نخ دندان استفاده کنید. دکتر فریدمن می گوید استفاده نکردن مداوم از مسواک و نخ دندان منجر به تجمع پلاک ها در مینای دندان می شود.
تجمع پلاک ها روی مینای دندان منجر به نازک شدن این لایه محافظ می شود و همچنین باعث می شود دندان ها به خاطر وجود باکتری ها زرد به نظر برسند. یک برنامه بهداشتی منطم وخوب در خانه و همچنین در محل کار می تواند راه ماسبی برای پیشگیری از زرد شدن دندان ها باشد.
زرد شدن دندان

۶. زرد شدن دندان ها و مسواک زدن با بی حوصلگی و به سرعت:


گر چه مسواک زدن مرتب برای سلامت دندان ها ضروری و فوق العاده است، اما در واقع با فشار مسواک زدن یا سریع مسواک زدن به معنای سلامت دهان و دندان نیست و این روش در واقع تاثیر معکوس بر روی دندان ها می گذارد. آسیب اینگونه مسواک زدن به ویژه زمانی بیشتر خواهد بود که خمیر دندان شما حاوی مواد ساینده باشد. بنابراین اگر خیلی سخت و زیاد مسواک می زنید، ممکن است در حال از بین بردن مینای دندان های خود هستید.
اگر دندان های شما تقریبا زرد هستند، با دندانپزشک مشورت کنید تا به روش های حرفه ای زردی دندان برطرف شود و همچنین راهکارهای برای پیشگیری از زردی دندان به شما ارائه شود. روش های زیادی برای حفظ سفیدی و زیبایی دندان ها وجود دارد.